SQL

Zistenie veľkosti dát vo všetkých tabuľkách v databáze

Publikované dňa 26.11.2006 o 15:09 v kategórii SQL

Pozná to snáď každý, systém sa vyvine, otestuje sa a odovzdá sa. Dodávateľ dostane zaplatené, zákazník systém používa a je viac či menej spokojný. Po čase však môže nastať s aplikáciou problém, pretože sa počas vývoja na niečo nemyslelo. Aplikácia je čím ďalej pomalšia, zákazník nespokojnejší. Následne by mal dodávateľ spraviť akúsi profylaktiku systému - zistiť, prečo je systém pomalý. Jedným z dôvodov môže byť veľké množstvo dát v niektorej z tabuľiek, pričom sa vopred s takým množstvom dát nerátalo. Spravil som malý SQL skript, ktorý vylistuje zoznam tabuliek v databáze a u každej zobrazí počet riadkov a veľkosť v kilobytoch, ktorú tabuľka zaberá.

Pozor na SQL Server SP1 ak používate SSIS

Publikované dňa 09.11.2006 o 09:46 v kategórii SQL

Ak vytvárate SSIS balíčky pre SQL Server 2005 potom si dajte pozor na Service Pack 1. Môže sa Vám totiž stať, že Vami vytvorené balíčky Vám prestanú fungovať a/alebo ich neotvoríte vo Visual Studiu.

Záľudnosť funkcie IsNull

Publikované dňa 08.11.2006 o 23:18 v kategórii SQL

Dnes som sa trochu napálil a potrápil som sa s SQL dotazom. Zradu som nakoniec našiel, spôsobila ju funkcia IsNull.

Debugovanie uložených T-SQL procedúr pod SQL Serverom 2000 a 2005

Publikované dňa 10.09.2006 o 23:43 v kategórii SQL

Pod SQL Serverom 2000 aj 2005 sa dá debugovať (ladiť) uložená procedúra rovnako, ako sa vo Visual Studiu dá debugovať programový kód. Nieked, keď ste v koncom sa Vám to isto zíde. Navyše, ak ste debugovali procedúry pod SQL Serverom 2000 a boli zvyknutý debugging volať z kontexového menu aplikácie, v ktorej zvyknete tvoriť SQL príkazy (v SQL Servery 2000 je to Query Analyzer, v SQL Servery 2005 je to Management Studio) - túto voľbu tu už v budete hľadát márne. Kde teda debugging nájdete?

Reporting Services: Zostava modifikujúca údaje v DB

Publikované dňa 12.08.2006 o 14:21 v kategórii SQL

Stalo sa Vám niekedy, že ste potrebovali niekomu sprístupniť tabuľku, kde môže meniť zopár údajov a nechcelo sa Vám programovať kvôli tomu novú aplikáciu? Alebo ste niekedy rozmýšlali nad tým, ži cez nejaké známe rozhranie (SharePoint, Reporting Services, ...) ide povoliť modifikácia údajov uložených v DB? A viete, že sa dá spraviť zostava do Reporting Services, ktorá bude vedieť jednoducho modifikovať dáta v DB?

Nefunkčný Enterprise Manager po odinštalácii MS SQL Servera 2005

Publikované dňa 12.08.2006 o 12:08 v kategórii SQL

Po odinštalácii MS SQL Servera 2005 mi ostal nefunkčný stará zlatý dobrý Enterprise Manager z MS SQL Servera 2000. Nepomohlo ani to, že som znovu MS SQL Server 2005 nainštaloval (potreboval som odinštalovať klientské nástroje z Enterprise verzie a nainštalovať si celú Developer verzie)...

Skriptovanie nad Reporting Services

Publikované dňa 22.01.2006 o 21:50 v kategórii SQL

Ak používate Reporting Services a potrebujete vypublikovať nejaký report priamo z Visual Studia, nie je to žiaden problém. Na problém však narazíte, ak potrebujete vypublikovať report v prostredí, kde Visual Studio nemáte (napríklad u zákazníka). Ak sa jedná o jeden, alebo malé množstvo reportov, môžete ho (ich) vypublikovať ručne. Ak sa však jedná o väčšie množstvo reportov, alebo reporty musíte publikovať často, vtedy sa hodí nástroj, ktorý túto činnosť zautomatizuje. Ak si taký nástroj nechcete písať sami, môžete použiť utilitu RS, dodávaný priamo ako súčasť Reporting Services.

Reporting Services: Horizontálna tabuľka v zostave

Publikované dňa 21.01.2006 o 19:34 v kategórii SQL

Pre jeden projekt som potreboval mať v zostave tabuľku, ktorá nebude mať dáta pre jeden záznam v riadku, ale v stĺpci. Teda takú horizontálnu tabuľku. Ako rýchlo som došiel na to, že priamo objekt Table v Reporting Services mi s týmto nepomôže, tak rýchlo som pochopil, že by sa to mohľo dať spraviť pomocou matice (Matrix).

Vygenerovanie DB skriptu v SQL Server Management Studiu

Publikované dňa 21.01.2006 o 15:28 v kategórii SQL

Spolu so SQL Serverom 2005 uzreli svetlo sveta aj nové administratívne nástroje. Asi najzásadnejšou zmenou je, že bývalý Enterprise Manager a bývalý Query Analyzer sa zlúčili do jedného nástroja - SQL Server Management Studia. Neviem, či som len ja taký zbrklý, alebo to ozaj nie je až tak intuitívne, ale než som našiel možnosť vygenerovania SQL skriptu databázy, ale len mnou chcených objektov, minul som asi 15 minút môjho času. Najhoršie je, že táto možnosť bola pri tom stále "pod mojim nosom"...