Software

Pohľad do kuchyne, alebo aké nástroje používam pri vývoji ja

Publikované dňa 15.10.2014 o 21:10 v kategóriach .Net, Node.js a Software

Zbožňujem pohľad do kuchyne, či inak povedané pohľad do zákulisia, keď vidíte čo kuchár používa, ako čo robí, asi aj preto patrí k mojim obľúbeným reštauráciám Vapiano (na Slovensku zatiaľ nie je, ale nájdete ju napríklad vo Viedni či Belehrade). A dnes poodkryjem niečo z mojej kuchyne. Nástroje, ktoré používam pri vývoji aplikácií.

Konverzia audio a video súborov cez príkazový riadok

Publikované dňa 14.11.2009 o 18:35 v kategórii Software

Aj keď uznávam, že niektoré formáty môžu byť na uloženie audia alebo videa vhodnejšie ako iné, tak osobne stále preferujem MP3 pre audio a AVI pre video. A tak keď sa ku mne dostanú súbory iných formátov (napríklad FLAC, APE či MOV), tak ich konvertujem na mnou obľúbené. A než inštalovať super sofistikované aplikácie, ktoré ma viac spomaľujú, než mi prácu uľahčujú, tak na konverziu používam príkazový riadok (command line) a konkrétne aplikáciu ffmpeg.exe.

Odhad časovej náročnosti softvérového projektu - Use case point

Publikované dňa 07.06.2009 o 18:55 v kategórii Software

Odhad časovej náročnosti softvérového projektu je jedna z najzložitejších aktivít, pretože samotný odhad ovplyvňuje množstvo rôznych faktorov. Pripraviť odhad tak, aby čo najvernejšie zodpovedal budúcnosti je teda nie triviálna záležitosť. Našťastie existujú postupy, ako pripraviť čo najpresnejší odhad a jedným z nich je použitie metódy bodov prípadov užitia - Use case point.

Rozbalenie viacerých zaheslovaných RAR súborov naraz

Publikované dňa 19.04.2009 o 11:51 v kategórii Software

Ak sa Vám niekedy stalo alebo stane, že sa Vám na disku objaví viacero zaheslovaných RAR súborov s rovnakým heslom a toto sa Vám nechce zadávať pri rozbalovaní každého súboru, je tu pre Vás jednoduché riešenie v podobe použitia príkazového riadku.

Kompresia disku pre (.VHD) pre Virtual PC 2007

Publikované dňa 04.01.2008 o 12:28 v kategórii Software

Virtual PC 2007 defaultne nezmenšuje disk po odstránení súborov a teda po odmazaní súboru (súborov) sa ich miesto fyzicky neuvoľní. Dôsledkom je, že Vám neustále narastá veľkosť VHD súboru (súbor s obsahom disku). Problém je najviac vidieť, ak si na disk nakopírujete veľký súbor (napríklad inštaláciu veľkého softvéru), ten nainštalujete a potom zmažete. Alokované miesto inštalačného súboru sa neuvoľní a Vám pomôže len kompresia disku.

Potrebujete vytvoriť inštalátor? Skúste WiX

Publikované dňa 20.08.2007 o 16:06 v kategórii Software

Ak ste programátor a tvoríte aplikácie, a nemusia to byť len Windows aplikácie, je veľmi pravdepodobné že skôr či neskôr budete k nejakej z nich potrebovať vytvoriť inštalátor. Na trhu je dostatok produktov, ktoré Vám umožňia inštalátor vytvoriť. Dnes sa pozriem na jeden, s ktorým mám za posledné dni docela dosť skúseností a začína sa mi páčiť čím ďalej viac.

Schované emotikony v Skype

Publikované dňa 20.08.2007 o 15:37 v kategórii Software

Skype je fajn program, keď pominieme minulotýždňový výpadok prejavujúci sa ako nemožnosť sa prihlásiť. Pre nás, ktorý sme za hranicami je to lacný spôsob ako ostať v styku s rodinou, či už telefonicky alebo textovo. No a práve textové správy sa dajú spríjemniť emotikonami (tzv. smajlíkmi). A k dispozícii nie su len tie, ktoré vidno priamo v programe, posielaž sa ich dá aj zopár ďalších. Čo takto niekomu poslať vztíčený prst, zaťukanie na hlavu, ...

Presúvanie programov v Taskbare a Traybare

Publikované dňa 26.07.2007 o 17:52 v kategórii Software

Tak takúto utilitku som vždy hľadal. Utilitka, ktorá dokáže presúvať programy v Taskbare. Ja viem, že je to na oko maličkosť, ale keď ste zvyknutý že mailový klient je vždy prvý, IE druhé, Visual Studio tretie... A keď Vám niektoré z nich nebodaj padne alebo ho omylom vypnete... No, a také utilita existuje...

AddOns pre Internet Explorer

Publikované dňa 21.12.2006 o 21:14 v kategórii Software

Ak nepoznáte stránku Add-Ons for Internet Explorer a IE používate, potom by ste ju mali navštíviť. Uznávam, pravdepodobne tam nenájdete také množstvo pluginov pre IE aké sa dajú nájsť pre iné prehliadače, zato tam určite nájdete dva, ktoré Vám môžu výrazne pomôcť pri vývoji a/alebo pri riešení problémov vznikajúcich pri vývoji web aplikácií.