Čítačka elektronických kníh Cybook Opus

Publikoval Michal Kočí dňa 28.3.2010 o 18:43 v kategórii Čítačky

Krátka recenzie čítačky elektronických kníh Cybook Opus, ktorú mám približne 2 týždne a dá sa povedať, že viac menej už poznám všetky jej plusy aj mínusy.

Ak teda aj Vy by ste radi vymenili toto:

Klasické papierové knihy

Za toto:

Elektronické knihy

Potom rozhodne pokračujte v čítaní nasledujúcej krátkej recenzie tohto zariadenia. Na predchádzajúcom obrázku je vidieť jednak jeden z možných spôsobov zobrazenia knižnice (10 kníh naraz, dá sa zobraziť 5, 10 a 20) a tiež to, že zariadenie je lokalizované a vie komunikovať v češtine. Knihy zobrazujú diakritiku samozrejme bez problémov.

Hocí čítačiek kníh je v predaji hneď niekoľko (pozrite si ich porovnanie na wikipedii), dovolím si tvrdiť, že trh je stále viac než malý. A spomeniem rovno tu a teraz, že túto čítačku som si nevybral preto, lebo má to čo od čítačky očakávam (veľký displej, poriadne zobrazovanie PDF súborov, veľa farieb a to všetko za dobrú cenu), ale preto, lebo sa mi zdalo, že má dobrú cenu. Už vopred som sa zmieril s tým, že čítačka nebude mať veľký displej, že prezeranie priamo PDF súborov nebude tri krát pohodlné. Nie preto, lebo som očakával, že toto zariadenie je jedno z horších, ale preto, že toto nespĺňa žiadna čítačka, ktorá je momentálne k dispozícii, dovolím si tvrdiť. Preto som sa rozhodol, že na začiatok kúpim lacné zariadenie, ktoré za rok za dva vymením za model, ktorý bude bližšie k mnou vysnenému zariadeniu. Mohol som samozrejme na také zariadenie čakať, nič nekúpiť a všade vypisovať, aké sú tie zariadenia drahé, ale nespravil som to a úprimne som rád. Za uplynulé dva týždne som pochopil, že to bol jeden z najlepších nákupov, aké som doteraz spravil. Ale nepredbiehajme.

Čítačka kníh Cybook Opus je jedna z najmenších a najľahších a to je prvá vec ktorá sa mi na nej páči. Je ľahká a dobre sa drží aj v jednej ruke. Keď ju človek drží v pravej ruke, ovláda ju tlačidlami na pravej strane, keď v ľavej, tak dolnými tlačidlami. Čítačka obsahuje akcelerometer a keď ju otočíte o násobok 90-tich stupňov, otočí sa aj text na displeji. Môžete tak mať text zobrazený aj na šírku, pokiaľ Vám to vyhovuje. Vopred som predpokladal, že keď budem čítať knihu poležiačky a budem ležať na boku, že bude táto funkcionalitu kontraproduktívna ale ešte pred kúpou som si stiahol návod a zistil, že sa to dá vypnúť. A kúpou došlo na moje slová, takže som túto funckionalitu aj vypol. Navyše, osobne mi pri mnou požadovanej veľkosti písma vyhovuje šírka riadka keď je čítačka na výšku a nie na šírku. Ale pre niekoho to môže byť zaujímavá funkcionalita. Kniha potom vyzerá nasledovne, pohľad pri mojej veľkosti písma aj na výšku, aj na šírku:

Cybook Opus - Zobrazenie na výšku

Cybook Opus - Zobrazenie na šírku

Tým sa pomaly dostávame k samotnému displeju. Veľa už o tom bolo popísané a aj ja sa tu môže rozpisovať, aké úžasné to je, ako to neťahá a neunavuje oči (narozdiel od podsvietených displejov), ako sa to dá bez problémov čítať aj na slnku. Môžem, ale kým si to človek sám nevyskúša, tak tomu neuverí alebo neporozumie. V každom prípade, čítanie z elektronického papiera je niečo úžasné a sám sebe sa divím, že som si toto zariadenie nekúpil už skôr. Elektronický papier je od vynálezu kníhtlače asi najlepší vynález z pohľadu knihovníctva. Verte mi. Preto akonáhle budete mať možnosť si čítačku niekde obzrieť, urobte to. Ja som videl Amazon Kindle a Cybook Gen 3, pochopil som a kúpil som.

Čo Cybook Opus nemá na rozdiel od niektorých konkurentov sú veci ako prehrávanie hudby (MP3), či WiFi alebo 3G pripojenie, dotykový ani farebný displej. Ak sú toto pre Vás podstatné veci, potom toto zariadenie pre Vás asi nebude to pravé orechové. Pokiaľ Vás však podobne ako mňa zaujíma v prvom rade čítanie kníh a ich jednoduchá správa (nahratie cez USB), potom by to to pravé zariadenie mohlo byť.

Cybook Opus má dve verzie firmware a je na Vás, ktorú zvolíte. Jedna je s podporou ePub formátu, druhá s podporou Mobipocket (PRC). Ja som zvolil tú druhú, pretože mám množstvo dokumentov a kníh vo formátoch TXT, DOC a PDF a tieto sa dajú jednoducho konvertovať cez bezplatný softvér Mobipocket Creator a následne sa dajú skontrolovať, pozrieť alebo aj čítať cez softvér Mobipocket Reader (ktorý vie knihy synchronizovať so zariadením keď je pripojené).

Toto bola ďalšia z vecí, ktorú som spravil ešte pred samotným nákupom. Stiahol som si Creator a skonvertoval som si niekoľko súborov aby som videl, ako bude vyzerať výsledok. Najväčší problém je vždy so súbormi PDF (viac o tomto si prečítajte v príspevku na Pepak.Net, kde je to zrozumiteľne vysvetlené), ale to nie je problém zariadenia ale samotného formátu. Tak som si vedel ešte pred kúpou predstaviť, ako budú vyzerať knihy na čítačke. S výsledkom som bol spokojný a aj keď zariadenie došlo, a knihy som nahral na neho, spokojnosť pretrvávala. Samozrejme, nie každý PDF súbor sa skonvertuje ideálne, ale s tým je jednoducho potrebné rátať a byť na to pripravený, človek tak predíde sklamaniu. Zobrazenie neskonvertovaného PDF ktoré je formátované na formát A4 je nečitateľné pre veľkosť displeja:

Cybook Opus - Čítanie PDF

Nepomôže ani to, že sa dá PDF nazoomovať. Text je rozseknutý kludne aj uprostred a čitateľnosť je na bode mrazu. Napríklad pri zobrazení bez zoomu (100%), vyzerá ukážkový PDF dokument nasledovne. Preto je jasné, že ak chcete čítať PDF dokumenty, budete si ich s najväčšou pravdepodobnosťou konvertovať (nástrojmy uvedenými vyššie).

Cybook Opus - PDF bez zoomu

Okrem beletrie, som samozrejme chcel zariadenie na čítanie elektronických kníh o programovaní. Bolo mi jasné, že zobrazenie programového kódu nebude úplne bezproblémové (najmä kvôli dĺžke riadkov), výsledok je však poväčšinou dostatočný. Nasleduje ukážka dokumentu zkonvertovaného z PDF, prvá ukážka zobrazuje zdrojový kód, druhá obrázok:

Cybook Opus - Zdrojový kód

Cybook Opus - Obrázok

Zariadenie u kníh poskytuje aj menu, cez ktoré sa dá nastaviť font (do zariadenia sa dá nahrať aj vlastný font), veľkosť fontu (viď obrázok). Do dokumentov sa dajú vkladať záložky, ale čítačka si pre každú knihu pamätá, kde ste naposledy čítali a pri nasledujúcom otvorení otvorí knihu práve tam, takže záložky budete používať skôr vynímočne. Čítačka na displeji zobrazuje názov knihy a autora (hore) a postup v knihe (dole). Knihy sa do zariadenia nahrávajú priamo bez použitia špecializovaného softvéru, pretože zariadenie sa dá pripojiť cez USB a tvári sa ako disk. Je to rýchle a pohodlné. Knihy sú málokedy väčšie ako pár mega a mne osobne sa preto zdá rozširovať bohatú gigabajtovú pamäť pamäťovou kartou zbytočné. V každom prípade to ide, zariadenie vie používať MicroSD karty.

Cybook Opus - Kontextové menu knihy

Cybook Opus - Rôzne veľkosti písma

No a jedna z príjemných vecí zariadenia je, že do neho môžete nahrať slovník a potom cez kontextové menu vyhľadávať slová knihy v slovníku. Slovo si nalistujete (prvý obrázok) a necháte vyhľadať v slovníku. Čítačka slovo nájde a zobrazí jeho definíciu (obrázok 2). Slovník nie je súčasťou zariadenia, ale dá sa na internete nájsť napríklad slovník WordNet.

Cybook Opus - Označenie slova

Cybook Opus - Zobrazenie slova zo slovníka

Čo dodať na koniec? Za cenu cca 200 eur dostanete skvelé zariadenie aj s púzdrom. Púzdro slúži na prenos zariadenia, nedá sa z neho priamo čítať, pretože má len horný otvor, cez ktorý sa do neho čítačka vkladá a zase sa z neho vyberá. Podľa rôznych skúseností, kupovať čítačku bez púzdra môže byť nebezpečné a preto je fajn, že je priamo v cene a na rozdiel od iných zariadení ju nemusíte dokupovať.

Cybook Opus - Puzdro z prednej strany

Cybook Opus - Puzdro zo zadnej strany

 

Ja som čítačku kupoval cez Pixmaniu a nákup aj doprava prebehli bez problémov. Áno, viem o rôznych sťaznostiach, ktoré sa riešia na sťažnostiach na SME, ale Pixmania má výbornú cenu a vôbec toto zariadenie predáva. V momente písania tejto recenzie kúpiť toto zariadenie v kamennom obchode je skoro nemožné a na slovenských internetových obchodoch je situácia podobná. A keď už sa niekde dá zohnať, tak za cenu neporovnateľne vyššiu. Takže som sa rozhodol pre Pixmaniu.

Pokiaľ ste dočítali až sem a máte nejaké otázky ohľadom tohto zariadenia, kľudne sa spýtajte cez komentáre. A pokiaľ som Vás popisom odradil a máte záujem o iné zariadenie, tak si prečítajte iné recenzie na elektronické čítačky:

Mohlo by ťa tiež zaujímať

Páčil sa ti príspevok?

Zdieľaj príspevok alebo si ho odlož na neskôr

Sleduj ma

Ak nechceš premeškať príspevky ako je tento, sleduj ma na Twitteri, alebo ak máš RSS čítačku, môžeš sledovať môj RSS kanál.

Komentáre

[!v@n] dňa 29.3.2010 o 03:49 - vdaka za recenziu

ahoj Mifko, Uz dlhsie premyslam aj ja nad citackou a Tvoja recenzia ma motivovala este viac.Podla popisu je to presne to co by som chcel.Lahke,neprespekulovane,neproprietarne,nie drahe a hlavne funkcne.Cakal som na Kindle v Uk,ale asi kaslem na to a zoberiem nieco taketo.Ako je to s dostupnostou Sk,Cz knih u nas?Ako dlho vydrzi baterka? Este raz vdaka za Tvoj clanok. [!v@n]

Mifko dňa 29.3.2010 o 11:21 - re: vdaka za recenziu

Ahoj. Baterka údajne vydrží až 8000 strán (pri vykreslení sa spotrebováva energia). Dobíja sa cez USB, nie je k tomu extra nabíjačka. Ja mám rozčítanú knihu, strán som zobrazil už minimálne 500 a baterka hlási 90%. Čiže by to mohlo byť vhodné aj na dovolenku. Navyše, na každej dovolenke som videl internetovú kaviareň a nemyslím si, že by bol problém zapichnúť zariadenie aspoň na hodinu do USB. S dostupnosťou SK a CZ kníh je to samozrejme slabota. V elektronickej podobe sa dajú bez problémov zohnať knihy ktorým vypršali autorské práva. O obchode špecializovanom na SK a CZ knihy neviem. Dostupnosť EN kníh je bezproblémová, napríklad aj na http://www.mobipocket.com/ sa dá zohnať množstvo kníh rôznych cenových hladín. Mifko

nela dňa 11.4.2010 o 12:25 - ahoj

ja mam večšinu kníh v nootbooku ale v doc. alebo winarchive da sa to previesť aj do čítačky alebo to budem musieť zmeniť

andrej dňa 23.4.2010 o 02:16 - pdb

mam asi tonu kniziek vo palmackom formate pdb. ako je to s nim? konverzia do txt a nasledna mozna konverzia do prc je samozrejme mozna, ale je nejaky soft na priame citanie pdb? predsa len je to trosku kompresovane, takze pri tone kniziek je nezanedbatelna uspora.

Mifko dňa 23.4.2010 o 11:11 - re: pdb

To: andrej Bohužiaľ, o priamom prevode z PDB formátu neviem. V každom prípade, moje skúsenosti a aj skúsenosti iných [http://met.blog.root.cz/2010/04/21/jak-evoluuje-elektronicky-ctenar/] ukazujú, že v čítačke nie je pohodlné držať veľké množstvo kníh. Väčšina z tých, čo sa vyjadrila vraví o počte do 30 kníh, inak je v čítačke chaos. Ja osobne si držím knihy v zdrojovom formáte (napríklad PDF, DOC, TXT) a konvertujem ich až keď ich chcem dostať do zariadenia. Obdobne by som to robil aj s PDB, zatiaľ som žiadnu takú knihu nepoužil. Takže osobne by som sa s tým netrápil. Uznávam však, že niekto iný bude chcieť mať v čítačke celú svoju knižnicu a môže toto byť pre neho problém.

spojár dňa 25.5.2010 o 16:27 - Bookeen Cybook Opus-firmware

Ďakujem za radu, ale firmware som musel stiahnuť z inej stránky, na ich domovskej mi stále vyhadzovalo nejakú chybu. cybook_fw_1_5_1093 -je názov zbaleného súboru. presne podľa návodu som to updeitoval, trvalo to asi iba 30s, vyplo sa to a keď som to zapol na pár sekúnd zasvietila zelená kontrolka a teraz iba bliká (asi 2-krát za sek.). Na displeji svieti obrázok CYBOOK OPUS a prístroj nereaguje na nič iba na reset pod krytom. Keď ho zapnem znovu to isté. Už som ho nechal blikať aj vyše hodiny, potom som skúšal naspäť verziu 2.0 ,naspäť 1.5-ku , nefunguje mi nič. Už to robím niekoľko hodín, netuším kde mám chybu. Poprosil by som radu. Ďakujem!

Tulka dňa 27.6.2010 o 23:57 - pdb na txt

to nela ja mam jetbook deluxe, ale chcem prejs na tuto citacku. pre jet book som zhanala konvertor z pdb do txt a je na to fajn maly program docreader. otvoris knihu a ulozis ako txt....

Marta dňa 8.8.2010 o 16:31 - Vďaka za tip

Uvažujem tiež o kúpe, ale vždy váham. Nemám s tým veľké skúsenosti, ale Tvoj článok mi pomohol. Už som si vyskúšala aj Mobipocket. Teraz už len kúpiť. Vďaka

Marta dňa 17.8.2010 o 14:39 - Dotaz

Čítačku by som si aj kúpila. Mám však dotaz. Má to aj SK alebo CZ manuál? Vďaka Marta

Tono dňa 1.10.2010 o 01:50 - konvertovanie pdb - doc/txt

Ja som s uspechom používal na konvertovanie freewarový editor pspad. Vie otvoriť skoro akýkoľvek formát (aký som potreboval) a uložiť to do iného formátu. Je to jedna z ciest...

Paľo dňa 27.10.2010 o 10:14 - formáty

ako je to s podporou formátov djvu a chm? A ešte - akú max. kapacitu MicroSD podporuje? Ďakujem

sirion dňa 2.12.2010 o 12:59 - e-knihy

určite zaujímavá vecička, šetrí priestor a knihy sa dajú pohodlne prenášať kamkoľvek. Jediné čo mne vadí, je chýbajúci fyzický kontakt s knihou, predsa len je to čosi iné a ja by som určite nevedela obmedziť čítanie len na elektronickú čítačku.

HIFU dňa 17.9.2011 o 04:48 - HIFU

V elektronickej podobe sa dajú bez problémov zohnať knihy ktorým vypršali autorské práva. O obchode špecializovanom na SK a CZ knihy neviem.

Martina dňa 17.5.2012 o 15:32 - Servis

Ahoj, tiež mám opus a som maximálne spokojná až na jednu vec... na začiatku, hneď keď som ju kúpila ( tiež cez PIX ), mi zamrzla a bolo treba posielať ju do Francúzska na reklamáciu. Existuje už teraz ( čiže 1,5 roka po mojom nákupe ) nejaký autorizovaný servis na slovensku, kde je možné dať si ju opraviť, keby znovu niečo zblblo? Máš také informácie? Ďakuje.

Marta dňa 8.10.2012 o 14:50 - Servis - oprava

Ja už ten probmém s opravou mám. Opus vlastním niečo cez 2 roky a začalo blbnúť tlačítko posunu vpred. Niekedy po stlačení načíta aj desať dvadsať strán a treba sa vrátiť späť. V servisoch na počítače má odkázali na radioamatérov, že hádam tam mi pomôžu, zatiaľ som taký servis nenašla. Ak o niekom viete, podeľte sa o informácie. Ďakujem

Pridať komentár

Máš niečo zaujímavé povedať k článku? Pridaj to k článku ako komentár. Spam, reklamu alebo inak nerelevantné komentáre okamžite mažem.