Silverlight (WPF/E) demo pre BBC z Mix07

Publikoval Michal Kočí dňa 9.5.2007 o 01:04 v kategórii Silverlight

Na konferenci Mix07, ktorá sa konala minulý týžden v Las Vegas bola prezentovaná aj demo aplikácia BBC Badge Player. No a na nej sú zaujímavé dve veci - jednak je to pekné demo toho, čo dokáže táto nová multiplatformná technológia a jednak som bol jedným zo štvorice vývojárov, ktorí ju vytvárali ;)

Oficiálna tlačová správa BBC BBC demonstrates new Web 2.0 prototype possibilities at MIX07 asi hovorí o všetkom - BBC sa snaží prilákať mladých ľudí k ich obsahu použitím moderných technológií, t.j. tých, ktoré sú mladým ľuďom bližšie.

Demo je súčasťou Keynote a dá sa stiahnuť z webu Mix07 (sessions.visitmix.com). Stačí si vybrať konferenciu Microsoft MIX07, typ sessiony Keynote a prezentáciu KYN002 - Keynote II. Video má cca 100MB a BBC demo aplikácia ide približne od 34-tej minúty.

Na tejto aplikácii je zaujímavé najmä:

  • Aplikácia vznikala zložením síl 5-tich spoločností, ľudia sa nachádzali v troch časových pásmach.
  • Aplikáciu vyvíjali 4 vývojári a jeden dizajnér. Vývojári sídlili v Londýne, dizajnér bol väčšinu času v Singapure.
  • Aplikácia je vyvíjaná ešte v SilverLight 1.0, čiže v JavaScripte, žiaden managed kód.
  • Aplikácia bola vyvinutá za 4 týždne od momentu zadania až po jej dodanie.

Povedzme si rovno, že zmanažovať toľko ľudí z rôznych spoloťností cez 3 časové pásma, používať absolútne novú technológiu kde podpora vo vývojových nástrojoch je (bola) skoro nulová, bolo naozaj neskutočne divoké a práve preto zaujímavé. A náš tím ukázal, že sa to dá, že sa dá zobrať vývojárov z troch firiem a že títo zvládnu spojiť svoje sily, podeliť si úlohy a denne odovzdávať svoje príspevky k celému dielu. Neskutočné, kto nezažil, ťažko pochopí.

Aplikácia ukazuje ako sa dá jednoducho:

  • Prehrať audio alebo video (vrátane obrazu v obraze) či zobraziť obrázok.
  • Komunikovať s dátovým úložiskom - všetky dáta aplikácie sú dotiahnuté cez webovú službu.
  • Animovať jednotlivé ovládacie prvky
  • Spraviť aplikáciu bežiacu vo FullScreen móde

Jednoducho povedané, ukazuje ako sa dá SilverLight použiť na tvorbu sexy aplikácie. A keď uvážime, že SilverLight 1.1 umožňuje použiť managed kód vykonávaný na strane klienta, tak sa jedná ozaj o technológiu budúcnosti, ktorej sa asi nik z nás jednoducho nevyhne.

No a nakoniec snáď len toľko, že odľahčená verzia MIX07 by sa mala konať aj v Budapešti, či tam bude aj toto demo neviem. Avšak, podľa tých prednášok ktoré som videl ja, by ste si ju aj tak nemali nechať ujsť.

Základná obrazovka aplikácie:

Obraz v obraze, aplikácia beží FullScreen:

Mohlo by ťa tiež zaujímať

Páčil sa ti príspevok?

Zdieľaj príspevok alebo si ho odlož na neskôr

Sleduj ma

Ak nechceš premeškať príspevky ako je tento, sleduj ma na Twitteri, alebo ak máš RSS čítačku, môžeš sledovať môj RSS kanál.

Komentáre

Ales Sturala dňa 9.5.2007 o 17:42 - HO!

Tak to je uzasny! Jak jsi se k tomu dostal ty?

Mifko dňa 9.5.2007 o 18:49 - re: HO!

To Ales: Popravde, ako slepe kura k zrnu ;) V marci som zacal pracovat v Anglicku pre jednu vacsiu IT firmu a po tyzdni studovania SharePointov za mnou dosiel manazer, ze potrebuju cloveka s poriadnou znalostou c# na projekt do Londyna pre BBC. A kedze este nie som prideleny na ziaden projekt, tak ze ten clovek som ja. To bolo v piatok a nezabudol dodat, ze v utorok odchadzam do Londyna a mam vediet WPF aj WPF/E :) No a tak som sa v pondelok vecer zbalil a v utorok som zacal makat na tomto deme. Bola to naozaj velmi prijemna skusenost, kazdemu prajem nieco take zazit.

Ales Sturala dňa 9.5.2007 o 20:03 - re: re: HO!

Tak to je parada, to urcite velka zkusenost je a hlavne se clovek nauci neco noveho :] WPF/e jsem se branil zejmena kvuli JavaScriptu ... ale nastupem v1.1 se to vyresilo. Ja jsem zkousel nejaky release a trochu me zaskocila absence zakladnich prvku jako Button a pod, jak jste se s tim vyrovnali, delali vse sami? A pouzivali jste nejaky z Epression nastroju (pripadne jak se s nimi pracovalo)?

Mifko dňa 9.5.2007 o 20:54 - re: re: re: HO!

To Ales: Pravda, nastupom managed kodu sa Silverlight posunul trochu vyssie, popravde kodovat v JavaScripte je boj. Najlepsia podpora pre debugovanie bola (a asi aj doteraz je) v podobe FireBug pluginu do FireFoxu, takze sme vyvyjali v nom a nasledne sme to testovali v IE. Buttony a ine zakladne ovladacie prvky tam chybali, mam pocit ze v 1.1 uz su alebo sa aspon chystaju. Button sme simulovali jednoduchym Rectanglom na ktory boli navesane osetrenia udalosti ako MouseEnter a MouseLeave aby sa to tvarilo ako tlacitko. Jeden z vyvojarov tusim pouzival obcas Expression Blend (alebo Designer?), ostatni sme pisali XAML rucne vo VS (je tam aspon aka taka podpora pre IntelliSense). Ten co pouzival Expression nastroje vsak uz mal s nimi nejaku hlbsiu skusenost, bol to clovek z MS a predtym robil na nejakom projekte vo WPF. Ja som skusil raz zapnut Blend, hodil som na canvas Rectangle, trochu som zaoblil rohy a namiesto tagu Rectangle (ktorym sa to da dosiahnut) mi to vygenerovalo Path, takze som Blend zase vypol a uz nikdy viac nezapol ;) Verim vsak, ze novsie verzie na tom budu lepsie, i ked ruku na srdce, tie nastroje su na ovladanie dost tazkopadne, hlavne pre vyvojarov - pre dizajnerov su mozno v pohode.

Peto dňa 25.6.2007 o 16:42 - Vyssie spomenuta ukazka

Video k vyssie spomenutej ukazke je mozne stiahnut aj na adrese: http://download.microsoft.com/download/f/7/2/f72cff89-5769-4bd1-ab7d-f4333adbef16/BBC_mix.wmv

Pridať komentár

Máš niečo zaujímavé povedať k článku? Pridaj to k článku ako komentár. Spam, reklamu alebo inak nerelevantné komentáre okamžite mažem.