Poštátnicová radosť, Mifko-Škola 1:0

Publikoval Michal Kočí dňa 31.5.2006 o 20:52 v kategórii Ostatné

No, síce ďaľší netechnický príspevok, ale s takýmto úspešne dosiahnutým míľnikom sa mi nedá nepochváliť. Dnes sa mi totiž po niekoľko ročnom boji podarilo dotiahnuť k úspešnému koncu moje vysokoškolské štúdium. A čo k úspešnému, keď už sda chválim, tak poriadne. Podarilo sa mi totiž odštátnicovať na samé jednotky. Nie že by na tom záležalo, nie že by môj titul dokazoval aký som makač, ale mám z toho proste radosť. A keďže ma škola napĺňala (najmä časovo :)) posledných niekoľko rokov, nedá mi nerozobrať túto moju životnú časť trochu podrobnejšie...

Keď som nastupoval do prvého ročníku, asi nikto (vrátane mňa) moc nečakal, že štúdium raz ukončím. Nie že by mi to nepálilo, ale jednoducho sa mi nechcelo učiť, škola ma nebavila, uprednosťňoval som zábavu a než sedieť niekde nad knihami, radšej som bol s priateľmi alebo nad knihami alebo nad počítačom. Asi dotretieho ročníku bolo každé skúškové rovnaké - nechuť k učeniu, flákanie, zopár opravných termínov a chuť sa na všetko vysrať. Avšak v treťom ročníku sa zrazu moje nálady začali meniť, začal som cítiť, že keď som sa dostal do tretiaku, musím, jednoducho musím tú školu dokončiť. Začal som k štúdiu pristupovať zodpovednejšie, začal som sa učiť a na oplátku sa začali dostavovať prvé výsledky. Známky sa začali meniť z jednotiek na trojky trojek na jednotky, čo si začali všímať aj spolužiaci a začali do mňa rýpať v zmysle aký som ja bifľoš a podobne :)

Čím vo vyššom ročníku som práve bol, tým viac som sa znažil a tým lepšie mi štúdium išlo. Z časti to bolo spôsobené tým, že som si začal uvedomovať že štúdium je moja priorita a že chcem školu šťastne, čo najskôr a s čo najlepsím výsledkom dokončiť a z časti mi sadlo aj predmety. Predmety o IT mi sadli ako riťka na šerblík, cítil som sa pri nich ako ryba vo vode. Dokonca som zašiel tak ďaleko, že som na niektorých prednáškach musel vyučujúceho opraviť, keď nebol úplne presný. Samozrejme sa to nie vždy vyplatilo, na druhej strane, nie každý je ješitný natoľko, aby ho také niečo vzalo a zachoval ku mne aj naďalej korektný vzťah. Nie každý vyučujúci má potrebu sa ukájať na študentoch, vie si priznať chybu, veď predsa nikto nie je neomilný a ani nikto nevie všetko.

Niektorí ľudia zvyknú tvrdiť, že čím je človek vo vyššom ročníku, tým je štúdium ľahšie. Osobne musím tento názor vyvrátiť, nakoľko kým v prvých troch rokoch sme mali približne päť skúsok na semester, vo vyšších ročníkoch to bolo trochu drsnejšie, boli aj semestre s 10 a viac skúškami. Niektoré boli ohodnotené polovičným počtom kreditov, ale nie vždy si to aj skúšajúci uvedomoval ;)

No a teraz, po ťažkom boji s diplomovou prácou (Prínosy platformy Microsoft.Net), po úmornom učení (cca dva týždne, poväčšinou po nociach) sa boj skončil a mne ozaj padol obrovský kameň zo srdca.

Moje dojmy a názory by som vyjadril asi nasledovne:

 • Kto tvrdí že Ekonomickú školu človek nespraví len ako ho prejde električka nemá pravdu. Nie je to extra ťažká škola, ale ani ľahká a znevažovať ľudí je to najľahšie.
 • Úroveň školstva v SR je na dlhý predlhý rozhovor. Kopec predmetov stálo za prd, ale kopec mi ich ozaj niečo dalo. Som rád že som si rozšíril obzory.
 • Obdobne je to s učiteľmi. Niektorí by proste mali prestať učiť a ísť robiť niečo čo ich bude baviť a nebude im poskytovať možnosť ukájať sa na iných. Našťastie kopec učiteľov má ozaj prehľad, má chuť učiť a učia dobre.
 • Nečakám a netvrdím, že titul je niečo čo ukazuje inteligenciu alebo poskytuje pocit nadradenosti. Beriem ho ako odplatu za oddreté roky v škole a teším sa z neho. Ľudí, ktorí ho nemajú beriem za rovnocenných, ľudí súdim podľa reálnej inteligencie a nie podľa toho či majú chuť študovať alebo nie. Osobne poznám zopár (dosť) inžinierov, ktorým by som titul zobral a poslal ich fárať do bane :)
 • Asi mi trochu bude škola chýbať. Hej, znie to čudne, ale moja chuť študovať bude snáď naplnené, najbližšie sa chystám na Microsoft certifikáty.
 • Práve v tomto momente sa teším na nasledujúce dni, ktoré znamenajú oslavy s ľuďmi ktorých mám rád.
 • Jupíííí :)

No a konečne sa chcem dostať k tomu, k čomu má tento príspevok slúžiť. Má byť obsahom môjho blogu, ktorý bude slúžiť ako vďaka všetkým, ktorý mi pri štúdiu pomáhali akýmkoľvek spôsobom, v akej koľvek podobe ale pomáhali a podporovali ma. Možno to bude znieť ako klišé, ale ozaj sa im chcem poďakovať. No a sú to títo ľudia:

 • V prvom rade samozrejme rodina: mama, brat a babka (hrozná škoda, že sa toho babka nedožila). rodina pri mne stála stále, podporovala ma, podržali ma vždy keď bolo najhoršie, vždy keď som s tým chcel seknúť ;)
 • Spolužiačky, ktoré sa o nás starali: Lulu (Lucia S.), Cimi (Danka S.) a Luciferr22 (Lucia S.). Tieto nám zabezpečovali materiál potrebný k skúškam v elektronickej podobe čo aj keď človek chodil na prednášky vždy veľmi ocenil.
 • Spolužiačky a spolužiaci, ktorý vypracovávali tézy na štátnice: Lulu (Lucia S.), Cimi (Danka S.), Luciferr22 (Lucia S.), Ivan S., Igor L., Anka F., Stanchek (Peťo S.). Samozrejme že som sa k nim pridal aj ja a čo to som vypracoval aj ja :)
 • Spolužiaci, s ktorými sme sa boli učiť u Ivana na chate a drtili sme to do hláv dlho cez deň, v noci, dokonca až do rána: Ivan S., Miki (Michal) a Robik (Robo K.). I keď sa mi podarilo vytiahnuť si otázky ktoré by som asi spáchal aj bez tohto drtenia, aj tak som sa s nimi veľa naučil, veľa mi to dalo a hlavne mi to učenie pridalo na predštátnicovom kľude.
 • Spolužiaci, ktorí tvorili moje okolie, s ktorými som zažil a snáď ešte zažijem kopec srandy, spolu sme stresovávali pred skúškami a spolu sme ťažko bojovali: Ivan S., Miki (Michal K.), Robik (Robo), Stanchek (Peťo S.), Lulu (Lucia S.), Cimi (Danka S.), Luciferr22 (Lucia S.), Anka F, Andrej H, Judita J., Milka Š. a kopec ďaľších. Bohužial som teraz v takej nálade, že sa mi ťažko lovia mená z pamäte, takže proste všetkým ;)
 • Môjmu oponentovi diplomovej práce Lacovi Š., ktorý si dal tú námahu a prečítal celú moju prácu, obodoval ju a vymyslel normálne otázky. Za to že si našiel čas a podporil ma.
 • Kamarátom a kamarátkam z Devínskej, ktorí mi držali palce, ukludňovali ma a tiež podporovali: Andulka, Džizi, Luky, Monika, Zuzka, Zuzka, Aďo, Luboš, Maroš, Nemčúr, RoboT, Rostoč a isto zopár ďaľších. Som rád že ich mám.
 • Bývalým spolužiakom ktorí tiež držali palčeky: Baštr, Dučo, Mirec, Pyšta (a jeho Janka), Vladič. Tiež Duška, moja srdcovka :)
 • Luďom s ktorími pracujem alebo som pracoval a tiež na mňa mysleli: Andrejka - Peťo - Maťo - Stanko + poistný Peťo. Ivka - Peter - Julka - Janka.

Isto som na niekoho zabudol, sklerôza je moje druhé meno :) Všetkým sa vopred ospravedlňujem, ale čo sa dá robiť. Poradie mien je poväčšinou náhodné, niekedy podľa abecedy. Ak má niekto pocit že má byť medzi uvedenými, ozvite sa, ak je to tak, rád Vás pridám. Všetkýmsa chcem ozaj poďakovať, skoro všetci ma podporujú (podporovali) nie len pri študiu ale obvykle aj v súkromnom živote. Kto ma pozná vie že si to ozaj cenním.

Takže tak, ide na prvú z rady osláv. Keď tak nad tým rozmýšlam, najväčšia radosť u mňa pramení z toho, že je konečne koniec :)

Mohlo by ťa tiež zaujímať

Páčil sa ti príspevok?

Zdieľaj príspevok alebo si ho odlož na neskôr

Sleduj ma

Ak nechceš premeškať príspevky ako je tento, sleduj ma na Twitteri, alebo ak máš RSS čítačku, môžeš sledovať môj RSS kanál.

Komentáre

Vladic dňa 1.6.2006 o 18:30 - Predmet, premet, preskok

Tak kua hladam na nete shopy so stredne hustou vazelinou pre namahane zasuvne hriadele a toto co mi ten gogol nasiel, nejaky inziniersky blok, ci co? Sak bloky nehladam, isiel by som do papiernictva. Ale gratulujem inzinierovi:-)

Pedro dňa 1.6.2006 o 18:34 - !!!GRATULUJEM!!!

Dovolil by som si aj touto cestou Ti pogratulovat k uspechu a popriat Ti samozrejme vela dalsich uspechov ako v pracovnom, tak aj v sukromnom zivote.

toady dňa 1.6.2006 o 22:04 - ;o))

Ja sa chcem pridat tiez. Si hlavicka Mifko a bez Teba by sme boli casto v dost vaznej riti. Smrtelne vazne ! Mne si dal velmi vela. Odkedy som Ta spoznal, objavil som cloveka a neskor ludi (MK,RK...), ktori napriek vsetkej snahe si co najviac uzit zivot vedia aj coho su hodni a co je treba spravit. Vzdy som sa stretaval s ludmi, prirodzene - krvna skupina, ktory boli zabavni, mili, dobre sa s nimi flamovalo...ale nikam ma nepotiahli, ba priam tahali dole.Az pri Tebe Mifko som zistil, ze sa da aj inak. Krvna skupina sa nezmenila, no zmenil sa smer. Bez Teba by mi iste netrvala skola 10 rokov (asi aj to je dost, co :o), ale omnoho viac. Potiahol si ma, ako nikto. Iste si si to nikdy ani neuvedomil, ale VELMI. A potom dalsi. No Ty si bol starter. Nie Pista starter, ale starter. Vdaka. Dakujem. Spasiba. A na zaver uz len : KUA, mame to ZA SEBOOOOOOOOOOU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! P.S. ...a skladovku dokoncime ;o) Ivan S.

Mifko dňa 1.6.2006 o 23:46 - re: Predmet, premet, preskok

To Vladic: Shop so stredne hustou vazelinou = moj blog? No pekne ;) A za gratulaciu dakujem, drzim palce pri nakupoch vazeliny...

Mifko dňa 1.6.2006 o 23:47 - re: !!!GRATULUJEM!!!

To Pedro: Aj Tebe dakujem za gratulaciu, ked to dalej pojde tak dobre, ako to ide v poslednej dobe tak budem nadmietu spokojny :)

Mifko dňa 1.6.2006 o 23:51 - re: ;o))

To toady: Dakujem, slova chvaly potesia ;) Ak som Ta obcas potiahol tak som rad. Nie len ze sme makaci, ale sme aj tahaci. Dokonala synchronizacia :)) Vcera sme to inak pekne oslavili a zajtra to snad bude rovnako dobre, rychle a bezbolestne. A uz sa tesim na ten chodnik, kde zvacnime nase mena ako znak dlheho a tvrdeho boja... Pevne dufam, ze tu skladovku uz dokoncime ;) P.S: Jo, 10 rokov je dost, ale koniec dobry vsetko dobra. U mna ta VS tiez nebola zrovna rychlokurz :)

Robik dňa 2.6.2006 o 03:49 - Pekne si ma nazval (dufam ze sa jednalo o mna)

Nuz, co dodat? Kedze ja svoj blog nemam, vyburim sa tu: Povodne som si sem vecer sadol, ze idem na nete pohladat nejaky shop s promocnymi oznameniami. Potom som si ale povedal, ze zabludim k ntebe. No a musim skonstatovat, ze si to pekne napisal. Jedna velka etapa sa skoncila, ale dufam ze fungujeme aj dalej. A dokonca na lepsej baze ako su sobotne rana niekde v Petrzalke... Ako to uz byva, najlepsia cast skoly bola na zaver - chata bola fakt super a bez nej, boh vie kde by sme boli. V slabej chvili este musim priznat, ze mi asi bude dost chybat to dotahovanie sa pred skuskami a ucenim o tom, ze kto je vacsi blbec (ja som to zmakol za 5 rokov, hehe), kto ako vyleti a kto sa s kym preco kamarati :))) No a prispevok by som uzavrel samozrejme podakovanim. Nechcem nikoho menovat, ale vy, ktory sme to pretrpeli spolocne, viete ze myslim vas.

Mifko dňa 2.6.2006 o 18:59 - re: Pekne si ma nazval (dufam ze sa jednalo o mna)

to Robik: Presne tak, chata bola super, ale aj soboty mali svoje caro :) Ano, pred skuskami sme uzili kopec srandy, mali by sme ozaj porozmyslat ci sa neprihlasime na to doktorandske studium, budeme tak moct v tom dotahovani sa pokracovat. Alebo, serme na to :) Tak nezostava nic ine, len sa dnes vecer poriadne oslavit. A isto pokracujeme aj nadalej, ved Pohoda je za dverami a isto budu aj ine fajn akcie.

Miki dňa 4.6.2006 o 23:00 - ..ze jakiii sme ?! :))))

Nazdaaaaaaaaaar!!!!! Ze aki sme???..Proste p***ci:) Viac super spoluziakov si neviem ani predstavit! Cim viac sa studium na vyske blizilo ku koncu, tym viac nas to tmelilo:) Hneda tepla voda pred statnicami mi velmi pomohla, pricom stoji za zmienku fakt, ze vacsina ucenia bolo pocuvanie vysvetleni od Mifka (a ty vies ze si to cenim a dakujem ) a Robiho "analyza dokazala hovno". Pricom jedno mi pomahalo pri zvysovani nadeje uspesne ukoncit a druhe znizovalo nervozitu s ktorou je spojenych kopec neprijemnosti:) Dufam a verim ze to takto budeme tahat dalej aj v profesionalnom zivote! Rad by som sa vratil na Liptov este minimalne raz a bez 500 stran odborneho textu:) Na koniec jedno velkeee DAKUJEM vsetkym dotknutym! A jedno specialne blogacovi Mifkovi:D P.S.: po skladovke ideme do toho!

Mifko dňa 5.6.2006 o 00:40 - re: ..ze jakiii sme ?! :))))

To Miki: Sme po**ci, po**ci dobri dobri po**ci dobri ;) Presne tak, stmelilo a dufam ze to vydrzi i ked nemam moc strach ze by to nevydrzalo. Robikova "analyza dokazala hovno" nemala chybu, veru to ozaj pekne pomahalo zahodit stres a starosti za hlavu. Ja sa tiez tesim ze sa snad do Liptovskej osady vratime, minimalne na tie egrese, ktore mi Ivan slubil. No a potom na to, ze nechcem mat tu chatu spojenu s pocitom, ze sme si tam nedali ani kvapku alkoholu a s tym, ze to poriadne vsetko zapijeme :) Jj, po skladovke to musime rozbehnut, ako by to vyzeralo, kebyze sa nam taka vec nepodarila, tomu sa mi ani verit nechce...

Nepto dňa 6.6.2006 o 13:52 - Matfyz

Mifo Naozaj som rad, ze si tu skolu uspesne dobojoval :) To ze sme spolu zacinali na Matfyze si uz asi ale ani nepamatas, pretoze si tuto instituciu vobec nespomenul (pritom tam bola taka sranda ;-) Faktom je, zesi nas potom opustil a isiel na EUBA. Ja som na FMFI UK doteraz a este stale som nedostudoval (ale uz by to teoreticky mohlo byt ;-) Cize si ma predbehol, co ma trosku s**e! Musim sa posnazit... Poriadne si uzi oslavy, ktovie kedy budes statnicovat najblizsie :)))) N.

Mifko dňa 6.6.2006 o 14:04 - re: Matfyz

To Nepto: Vidis, pisal som ze som isto na niekoho zabudol a ty si presne jednym z nich :) Rovnako prijemne bolo s tebou chodit na gympel ako aj jeden semester na matfyze. Matfyz mi nejak nesadol, nie ze by bol tazky, ale kto poznal moj pristup k uceniu na strednej isto pochopi, preco ma to nebavilo. Teda, bavil ma bufet na matfyze (syr v zemli), bufet na prifuku (parky a kofola), internaty so zienkami (ze Pysta?), oslava mojich menin na travniku pred skolou (ze Pysta?) a kamarati - spoluziaci - Pysta, Nepto a samozrejme Mirec. Ale kedze reagujem na Tvoj prispevok, tak este musim poznamenat, ze pre mna dost nezabudnutelna akcia bola kolaudacia tvojho bytu, detaily by som nechal tak, ale akcia to bola skvela, snad sa podari zopakovat (tentoraz vsak snad bez urazu). Bola to proste pekelne dobra akcia, ale takych sme isto zazili viac, ze? :)

E dňa 12.6.2006 o 11:26 - congratulation

Srdečne gratulujem, vitaj v klube :-)

Mifko dňa 12.6.2006 o 12:49 - re: congratulation

To E: Dakujem, vitam :) Nie ze by sa nieco v mojom zivote rapidne zmenilo, snad len to ze nemusim chodit do skoly, ale aj tak je to prijemne :))

Mifko dňa 12.6.2006 o 13:02 - DOPLNOK

Este by som chcel doplnit, ze moja vdaka samozrejme patri aj dalsim ludom, ktori mi sprijemnovali skolske casy a s ktorymi som zazil prijemnu chatu na zlatych pieskoch (tych co som menoval vyssie v inej suvislosti uz nemenujem): Denisis (Denisa S.), Andrejka (Andrea M.) a Martinka (Martina B.). Zaroven si dovolim k tejto chate podotknut dve veci: 1) Az zistim, kto mi zjedol ten kroasant, tak budem ozaj zly :) 2) Sice som v noci chrapal, ale ja chrapem pekne a hlavne rad. Alebo rad a hlavne pekne? ;)

PeterR dňa 2.2.2007 o 23:39 - wait for meeeeeeeeeee

Mifko, zavidim ti ! mna to este len caka a dufam, ze potom to oslavime v halla.sk :-)

PeterR dňa 2.2.2007 o 23:42 - BPJ

Vlasne este jedna vec, bol si najlepsi programator na TLB v TB co som zazil a za to ti patri velka vdaka ! sorry, reagujes na slovo DELPHI ?! :-)

Mifko dňa 3.2.2007 o 14:04 - re:

To: PeterR Jo, dik, najlepsi, ale bol cas sa pohnut trochu dalej. Tak ako som sa pohol do VBL, tak je teraz zase najvyssi cas sa pohut este trochu dalej, cca 1800 km na severozapad, do Anglicka :) A ano, oslavime hocico v halla.sk, ale vlastne hocikde. A tvoje statnice istotne oslavime poriadne, len to je na Tebe ako rychlo sa s tym popasujes ;) A na slovo Delphi reagujem uz trochu menej, teraz skor na C# (sí šárp) alebo .net (dot net) :D BTW, pozdravujem v TB ;)

Pridať komentár

Máš niečo zaujímavé povedať k článku? Pridaj to k článku ako komentár. Spam, reklamu alebo inak nerelevantné komentáre okamžite mažem.